MENU

Masaż

Masaż jest jednym z najstarszych zabiegów terapeutycznych, jego historia sięga nawet czasów starożytnych, gdzie cieszył się uznaniem i zaufaniem. W kulturze starożytnej Grecji masaż i ćwiczenia zajmowały szczególne miejsce. Lekarz i kapłan Eskulap, promował wśród Greków masaż, ćwiczenia fizyczne, oraz wodolecznictwo, jako sposób na pozbycie się chorób i poprawę ogólnego stanu zdrowia.


Hipokrates (ok. 460 – 337 p.n.e.), uważany za ojca współczesnej me­dycyny, także dał się poznać jako wielki zwolennik masażu. W swojej pracy Hipokrates hołdował przekonaniu, że warunkiem właściwego funkcjono­wania ciała człowieka jest równowaga. Zalecał właśnie masaż jako środek umożliwiający zapewnienie człowiekowi dobrego samopoczucia. Zrewoluzjonizował metodę masażu wprowadzając zasadę masowania w stronę serca. Sądził, że w trakcie masażu płyny znajdujące się w ciele przesu­wają się w kierunku serca, dzięki czemu organizm może łatwej oczyścić się z toksycznych związków i innych zbędnych substancji.

 

Codzienna kosmetyka stóp znana już była w starożytnym Egipcie, pierwszy dowód na stosowanie refleksoterapii znaleziono w Sakkarze, pochodzi on z 2500-2330 r. p.n.e. Jest to relief z grobowca wezyra Ankhma-Hora, przedstawiający dwóch ciemnoskórych mężczyzn zajmujących się rękami i stopami dwóch innych osób o jaśniejszej karnacji. Postawiony wysoko w hierarchii duchownej Ankhma-Hor był jedną z najważniejszych postaci na dworze faraona. Jego grobowiec odkryto w 1899 r. i z powodu wielu reliefów ściennych przedstawiających sceny medyczne nazywano go początkowo „grobowcem lekarza”.

 

Pierwsze pisemne wzmianki o masażu pochodzą z Dalekiego Wschodu: z ksiąg Starożytnych Chin - opis tego zabiegu pojawia się w dziełach Kung-Fu z Tao Tse oraz Klasycznej Medycynie Wewnętrznego Żółtego Cesarza. Także w Indiach powstawały teksty o sztuce życia i zachowaniu zdrowia, zawierające informacje o masażu. Nie był tam traktowany jako osobny zabieg leczniczy, ale jako część kompleksowej terapii chorego ciała i ducha.

 

Pojęcie masaż pochodzi od greckiego słowa "massein", które oznacza w przybliżeniu ugniatanie, a połączone zostało z łacińskim słowem "manus" - czyli ręka. Masaż więc w najprostszym ujęciu, jest to zabieg fizjoterapeutyczny polegający na sprężystym odkształcaniu tkanek. Jest to zespół ruchów wywierających ucisk na tkanki i polega on na wykorzystaniu przez masażystę określonych ruchów w określonym tempie i z odpowiednią siłą zgodnie z przebiegiem mięśni, tkanek, naczyń krwionośnych i limfatycznych, od ich obwodu do serca. Masaż może mieć cele lecznicze, relaksacyjne lub przygotowywać mięśnie do wysiłku, jak również może mieć znaczenie terapeutyczne i duchowe, jeżeli wykonywany jest przez osobę o otwartym sercu.

 

Masaż pozwala na leczenie kręgosłupa, likwidując jego bóle, rozluźnia mięśnie, zmniejsza zdenerwowanie i wprowadza w stan przyjemnego relaksu. Dodatkowo jest stosowany jako uzupełnienie zabiegów kosmetycznych, jest nieoceniony w odchudzaniu, a także doceniany przez sportowców. Masażom poddają się młodsi i starsi, zarówno w profesjonalnych gabinetach, jak i w domowym zaciszu, kopiując ruch z książek oraz filmów instruktażowych.

 

Na co pomaga masaż:

Poprawia stan zdrowia fizycznego :

  • Eliminuje bóle kręgosłupa, stawów, barków, migreny i inne
  • Likwiduje sztywność stawów
  • Przywraca prawidłowe krążenie krwi i innych płynów ustrojowych
  • Kosmetycznie: wygładza zmarszczki, ujędrnia ciało, likwiduje celulit
  • Oczyszcza organizm z toksyn i przywraca prawidłową przemianę materii, likwiduje nadwagę.

 

Przywraca zdrowie psychiczne 

  • Leczy nerwice, depresje, bezsenność i przywraca radość życia i pewność siebie 
  • Działa odprężająco i podnosi poziom zadowolenia 
  • Przywraca prawidłową harmonię energetyczną całego ciała
  • Pozostawia uczucie lekkości i dobrego samopoczucia na długi czas.

 

 

 

Wszystkie prawa zastrzeżone dla "quzdrowieniu.pl Energoterapia Włocławek".Strona wykonana przez Strony WWW - doneta.pl